Prof. dr Aleksandra Martinović dio inicijative za pomoć u vezi sa pitanjima podrške sektora ruralnog razvoja, mljekarstva, medicinskog i aromatičnog bilja i maslinarstva

Prof. dr Aleksandra Martinović dio inicijative za pomoć u vezi sa pitanjima podrške sektora ruralnog razvoja, mljekarstva, medicinskog i aromatičnog bilja i maslinarstva
VijestDatum:

Tim univerzitetskih profesora predvođenih prof. dr Veliborom Spalevićem sa Univerziteta Crne Gore i prof. dr Aleksandrom Martinović sa Univerziteta Donja Gorica, te prof. dr Goranom Škatarićem, univerzitetskim predavačem ekonomske grupe predmeta, mr Igorom Jovanovićem, koordinator projekta Razvoja klastera i transformacije ruralnih područja, te Jasminom Rojević, koja je diplomirala na biologiji PMF-a Univerziteta Crne Gore; danas, 27. septembra 2021. je u Podgorici radio sa polaznicima sa područja Golubovaca, Tuzi i Podgorice u vezi sa pitanjima podrške sektora ruralnog razvoja, mljekarstva, medicinskog i aromatičnog bilja, te maslinarstva. Ovom inicijativom rukovodi Sekretarijat za preduzetništvo Glavnog grada Podgorice, a uz podršku Evropske unije. 

Očekuje se da će eksperti pomoći krajnjim korisnicima u daljem razvoju pružanja njihovih usluga, kod pripreme proizvoda za nova tržišta, te primjeni novih znanja i opreme na najbolji mogući način – istakla je Maja Kostić, operativni rukovodilac Projekta.

Direktorica FoodHub-a, prof. dr Aleksandra Martinović: "Mljekarska proizvodnja predstavlja stratešku granu razvoja poljoprivrede u našoj zemlji". 

Bogatstvo biodiverziteta, te ekstenzivan način uzgoja doprinose specifičnom kvalitetu mlijeka. Zahvaljujući ovim karakteristikama, u Crnoj Gori potencijal za očuvanje i unapređenje tradicionalnih proizvoda od mlijeka predstavlja svojevrsnu prednost. Tradicija je povezanost sa teritorijom, kulturno-istorijskim nasljeđem i navikama ljudi sa određenog prostora. Uz očuvanje specifičnosti i zaštitu tradicionalnih proizvoda sektor mljekarstva može, uz pravilnu primjenu raspoloživih alata i primjera dobre prakse osnažiti, a proizvodi mogu biti valorizovani i van granica naše zemlje. Sve aktivnosti trebalo bi da budu usmjerene ka očuvanju i poboljšanju prirodnih resursa koji ostaju budućim generacijama – istakla je prof. Martinović.

Naročito važan aspekt, uz očuvanje i unapređenje kvaliteta proizvoda je i njihova zdravstvena bezbjednost. Poštovanje načela dobre higijenske prakse, uvođenje HACCP standarda i korištenje mogućnosti primjene odredaba fleksibilnosti u ovoj oblasti za proizvođače malog kapaciteta predstavlja dodatnu priliku za razvoj. Kroz set radionica i u neposrednom radu sa proizvođačima na terenu biće obuhvaćeni svi navedeni aspekti – zaključila je prof. Martinović.

Galerija

Kancelarija

Univerzitet Donja Gorica

Oktoih 1, 81000 Podgorica, Crna Gora

Pratite nas
© UDG 2020. All rights reserved.
made with by fleka