Uspješno završen „Napredni kurs o higijenskom inženjeringu i dizajnu“

Dana 11.05.2023. u periodu od 09-16:30h, na Univerzitetu Donja Gorica, održan je "Napredni kurs o higijenskom inženjeringu i dizajnu". Ovaj kurs, organizovan je od strane Univerziteta Donja Gorica, odnosno Centra izvrsnosti (FoodHub) i Evropskog udruženja za higijenski inženjering i dizajn (EHEDG) sa predavačima prof. dr Miomirom Nikšićem i prof. dr Aleksandrom Martinović.

Cilj ovog kursa bio je da pruži znanja i uvid u higijenski dizajn opreme i svih aspekata higijenskog inženjerstva posebno za prehrambenu, ali i kozmetičku, farmaceutsku, biotehnološku i hemijsku industriju.

Kurs je organizovan kroz balansiran i modularni sistem predavanja i niz praktičnih sekcija, a obuhvatio je sljedeće teme:

• Uvod u higijenski inženjering i EHEDG
  • Higijenski dizajn i odgovarajuća pravna regulativa
  • Hazardi u higijenskoj proizvodnji
  • Kriterijumi higijenskog dizajna
  • Čišćenje i dezinfekcija
  • Konstrukcioni materijali za opremu koja je u kontaktu sa hranom
  • Položaj fabrike, izgled i dizajn zgrade

Kursu je prisustvovalo 47 učesnika i to: studenata, predavača, istraživača, predstavnika sertifikacionih institucija i proizvođača. Na kraju kursa, svim učesnicima dodijeljeni su i sertifikati.

Ovaj kurs bio je izvrsna prilika za sticanje novih znanja, razmjenu iskustava ali i nova poznanstva.