Laboratorija za kvalitet i bezbjednost hrane

Laboratorija za kvalitet i bezbjednost hrane

Laboratorija za kvalitet i bezbjednost hrane osnovana je zahvaljujući donaciji Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, projektu Svjetske banke (INVO) koji je implementirao Fakultet za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju i iz sredstava Univerziteta Donja Gorica.

Laboratorija je koncipirana na način da se u njoj mogu vršiti fizičko-hemijske i mikrobiološke analize hrane i vode. Pored toga, dio laboratorije predviđen je za sprovođenje molekularno-bioloških analiza.

Laboratorija je potpuno opremljenja za izvođenje analiza različitih vrsta namirnica, a posebno za analizu meda i vina. Kvalitet meda ispituje se u skladu sa Pravilnikom o minimalnom kvalitetu meda i drugih pčelinjih proizvoda (Sl. List CG, br. 27/14). Na taj način pružena je mogućnost proizvođačima meda da na tržište plasiraju proizvod poznatih kvalitativnih osobina kao i da utiču na poboljšanje kvaliteta finalnog proizvoda u procesu proizvodnje kontrolišući parametre koji značajno utiču na kvalitet meda. Rješenjem broj 320-83/17-4, od 23.02.2018. godine, izdatim od strane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Laboratorija dobija Ovlašćenje za obavljanje poslova laboratorijskih ispitivanja meda.

Laboratorija je opremljena savremenom opremom za utvrđivanje najznačajnijih parametara u procesu proizvodnje vina što otvara mogućnost kvalitetne tehničke podrške proizvođačima vina.

U skladu sa standardom ISO 17025:2018 Laboratorija je od maja 2020. godine akreditovala 8 metoda za ispitivanje meda(ATCG sertifikat br. Li 20.30), a 2021. godine akreditacija je proširena sa 16 metoda za analizu vina. U narednom periodu, planirana je akreditacija još nekoliko novih metoda.

Laboratorija za kvalitet i bezbjednost hrane trenutno posjeduje savremene aparate iz oblasti hemijske i mikrobiološke analitike što otvara mogućnost za uvođenje novih metoda u kontroli kvaliteta i bezbjednosti širokog spektra prehrambenih proizvoda. 

Kvalitet meda

U skladu sa standardom ISO 17025:2018 akreditovane su sljedeće metode za analizu kvaliteta meda:

Takođe, kroz aktivnosti projekta MedExLab (“Osnivanje centra za procjenu autentičnosti meda) implementirana je melisopalinološka metoda za utvrđivanje autentičnosti meda na osnovu polenskog sastava. Ova metoda, zajedno sa fizičko-hemijskim parametrima, nedvosmisleno dokazuje porijeklo ispitivanih uzoraka meda. Implementacijom meisopalinološke metode Laboratorija za kvalitet i bezbjednost hrane je postala prva laboratoriju u zemlji koja može procijeniti geografsko porijeklo meda.

Jedna od glavnih aktivnosti projekta bila je definisanje atlasa polena biljaka u Crnoj Gori. U te svrhe, prikupljeno je više od 500 biljaka, od kojih je svaka identifikovana i GPS locirana. Na sljedećem LINK-u nalazi se interaktivna karta sa lokacijama uzorkovanih biljka. 

Kvalitet vina i drugih proizvoda od grožđa

Uspostavljene su metode za za kontrolu kvaliteta vina u skladu sa važećim Pravilnikom o kvalitetu, označavanju, pakovanju i predstavljanju vina i drugih proizvoda od grožđa ("Službeni list Crne Gore", br. 092/17) i to:

Metode navedene u tabeli su akreditovane prema standardu ISO 17025, sa izuzetkom onih označenih sa NA (što znači „nije akreditovano“).

Posebno je vrijedna pažnje višeparametarska metoda u posljednjem redu tabele. Ovo je jedna od najnaprednijih metodologija za analizu vina koja je danas prisutna na tržištu i za nekoliko minuta sposobna je dovršiti analizu vina s najvišim analitičkim kvalitetom.

Uspostavljanje i akreditacija novih metoda

U narednom periodu, a u skladu sa zahtjevima poljoprivredne politike i tržišta poljoprivrednih proizvoda planirano je uvođenje i akreditacija sljedećih metoda:

  1. Metode za kontrolu kvaliteta alkoholnih pića
  2. Mikrobiološke metode iz domena bezbjednosti hrane i hrane za životinje
  3. Molekularno-biološke metode za identifikaciju genetički modifikovanih organizama (GMO)

Ostale planirane aktivnosti

  • Regulatorna procjena i sertifikacija novih prehrambenih proizvoda;
  • Analiza rizika za oblast bezbjednosti hrane;
  • Kontrola kvaliteta i bezbjednosti prehrambenih proizvoda;
  • Podrška u implementaciji standarda kvaliteta i oznaka kvaliteta u objektima za proizvodnju hrane;
  • Kontrola bezbjednosti u pogonima za proizvodnju hrane;
  • Kontrola bezbjednosti proizvodnje i distribucije hrane u restoranima, hotelima i maloprodajnim objektima;
  • Obuka subjekata u poslovanju hranom iz oblasti kvaliteta i bezbjednosti hrane - Savjetodavne usluge vezane za oblast kontrole kvaliteta i bezbjednosti hrane;
  • Kvantitativna i kvalitativna analiza prehrambenih proizvoda na prisustvo DNK spečifičnog porijekla;
  • Savjetovanje u kontekstu sistema bezbjednosti i testiranja genetički modifikovanih organizama;
  • Genetička karakterizacija autohtonih i gajanje divljih vrsta i u Crnoj Gori (kontekst zaštite genetskih resursa);
  • Selekcija sorti i rasa za poljoprivrednu proizvodnju i akvakulturu primjenom molekularno-genetičkih markera.


Kancelarija

Univerzitet Donja Gorica

Oktoih 1, 81000 Podgorica, Crna Gora

Pratite nas
© UDG 2020. All rights reserved.
made with by fleka